Adresa: Str. Margaritarelor Nr.2 Brasov Telefon: 0268 330700 Email: scoalagenerala27@gmail.com
Scoala Gimnaziala NR. 27

Biblioteca Scolii Gimnaziale Nr.27

Descoperiti Paradisul! Asta dorim sa facem din biblioteca scolii: PARADISUL in care sa va gasiti linistea si fericirea rasfoind una dintre numeroasele carti din rafturile bibliotecii. Biblioteca scolii a fost infiintata in anul 1979, iar fondul ei documentar era sarac si era utilizat doar pentru bibliografia scolara recomandata de profesorii scolii. In septembrie 2007, a fost identificat un spatiu mai mare (51m2) in care a fost mutata biblioteca scolii. Au fost facute mici investitii constand in rafturi si mobilier pentru sala de lectura, care functioneaza in interiorul bibliotecii. Tot in 2007, biblioteca a primit un computer conectat la Internet. La acest calculator au acces toti elevii si personalul scolii.

Deoarece elevii au fost consultati inainte de fiecare achizitie, numarul utilizatorilor a crescut din ce in ce mai mult. A fost acordata o deosebita atentie opiniilor si dorintelor elevilor, deoarece ei reprezinta 87,94% din populatia scolara si sunt principalii utilizatori ai bibliotecii. Acum biblioteca scolii dispune de un fond de 9465 volume din diverse domenii.

Titluri noi achizitionate: